Navigeringsmeny
För dig som vill börja forska
För dig som vill börja forska
Här har vi samlat ett antal tjänster som riktar sig till dig som vill börja forska.
Råd kring forskningsprocessen
Här hittar du råd och inspiration kring de olika moment som vanligtvis ingår i forskningsprocessen. Det finns också länkar till stödfunktioner som kan hjälpa dig framåt i din forskning.
För dig som vill börja forska
För dig som vill fortsätta forska efter disputationen
Obs! För navigering, klicka på ruta längst ned i höger hörn.
Vill du boka tid för rådgivning?
Här kan du som yngre (disputerad inom de senaste fem åren) forskare boka tid för rådgivning hos Gothia Forum.
En rådgivning är 60 minuter och som yngre forskare erbjuds du tre tillfällen à 60 min kostnadsfritt, därefter enligt taxa.
Till kalendarium för bokning av rådgivning.
Mall för litteratursökning
Vi har tagit fram en mall för att hjälpa dig att strukturera din litteratursökning. Instruktioner finns på fliken ”Exempel och instruktion”.
Till mallen för litteratursökning, excelfil.
Film om forskningspersonsinformation
Om du ska du forska på människor, mänsklig vävnad eller känsliga personuppgifter behöver du ansöka om etikprövning. Ett av de dokument som behöver ingå i din ansökan är forskningspersonsinformationen.
I en framtagen film kan du lära dig mer om vad du behöver tänka på när du skriver informationen för att den ska uppfylla kraven för godkännande.
Till filmen om forskningspersonsinformation.
Puff för dig som vill börja forska