Forskningsstöd

Forskningsstöd för forskare och företag

Gothia Forum erbjuder tjänster genom hela forskningsprocessen, från idé till genomförande, tester och uppföljning. Vi kan hjälpa till med enstaka moment eller vara delaktiga under hela forskningsprojektet. Så väl enskilda forskare och forskargrupper som små och stora företag inom Life Science kan vända sig till oss för stöttning inom olika typer av forskningsprojekt, exempelvis kliniska studier, registerstudier, medicintekniska prövningar eller Regenerativ medicin/ATMP.

Vi fungerar även som en kopplingspunkt till andra stödorganisationer som finns inom Västra Götalandsregionen.

Vi har ambitionen att vara en lyhörd organisation och är öppna för att utveckla vårt erbjudande efter de behov du har som forskare. Vilken är din utmaning? Kontakta oss så hjälper vi dig.

 

 

 

Kontakt projektstöd

Kontakt

Projektstöd
Dennis Larsson
dennis.s.larsson@vgregion.se

Hälsoekonomi
Emelie Pauli (förädraledig)
emelie.pauli@vgregion.se

Medicinsk rådgivning
Per-Anders Jansson
per-anders.jansson@medic.gu.se

Grants Office 
Louise de Verdier
louise.de.verdier@vgregion.se

Juridisk rådgivning
Helena Carrick
helena.carrick@vgregion.se

Kvalitetsstöd
Christina Löwendahl
christina.lowendahl@vgregion.se

Regenerativ medicin
Ann Novotny
ann.novotny@vgregion.se